Menu

elektryk nowy dwór mazowiecki,modlin tel.783904049

elektryk nowy dwór mazowiecki Zakres usług elektrycznych:-montaż i rozdzielni elektrycznych wewnątrz budynku-wymiana rozdzielni elektrycznych w budynkach-montaż przyłączy prowizorek budowlanych-modernizacja starych instalacji elektrycznych-wykonawstwo nowych instalacji elektrycznych-montaż osprzętu elektrycznego gniazdka, wyłączniki elektryczne -przenoszenie liczników elektrycznych na zewnątrz budynku Nasza firma zajmuje sie naprawą oraz serwisem maszyn i urządzeń gastronomicznych- głównie u klienta na miejscu takich jak : . piecy konwekcyjno-parowych. naprawa zmywarek przemysłowych i domowych . piecow do pizzy . piecy piekarnicze . urzadzen masarskich. kuchni gazowych i elektrycznych. salamander bemarow obieraczkek do ziemniaków i mikserow. gofrownice opiekaczy. wszelkiego rodzaju frytkownice . ekspresy do kawy . podłączamy również dozowniki płynów w zmywarkach zajmujemy sie stała konserwacją i serwisem tychże urządzeń elektryk nowy dwór mazowiecki tel.783904049

Naprawa i serwis piecy elektrycznych, gastronomicznych w Nowym Dworze Mazowieckim

elektrykwaw

Naprawa i serwis piecy elektrycznych, gastronomicznych (konwekcyjnych,parowych,konwekcyjno- parowych,indukcyjnych,piekarników) w Nowym Dworze Mazowickim tel.783904049

naprawa_i_serwis_piecypiecow_elektrycznychgastronomicznych_w_warszawie_i_okolicach

piec konwekcyjny : Budowa tekiego pieca nie jest zbyt skomplikowana.Taki piecy przeważnie zbudowany jest z komory wyposażonej w termoobieg oraz system grzewczy ,a drugą zaletą tego pieca jest jego układ nawilżający, dbający o odpowiednią wilgotność potraw.Oczywiście standardem takiego urządzenia są sondy i układ sterowniczy służący do kontroli pracy pieca.

piec konwekcyjno-parowy : Tego rodzaju piec jest rozwinięciem pieca konwekcyjnego do którego dodano funkcję naparowywania komory.Główną zasadą działania takiego urządzenia jest gorące powietrze które jest przetłaczane przez komorę pieca, wymuszając ruch poziomy, następnie powietrze przetłaczane jest przez filtry oczyszczające je z drobinek tłuszczu i ponownie trafiają do wentylatorów.kolejną zaletą takiego systemu jest pozioma cyrkulacja powietrza,ktora skraca czas obróbki żywnosci,oraz nadmimenemu wysuszenia potrawy i odtłuszczanie gwarantujące nieprzenikanie zapachów (głównie przez tłuszcze) oraz równomierną temperaturę w komorze.Możliwoscią tego urządzenia jest nie tylko gotowanie i pieczenie ale także regeneracja pożywienia i jest o wiele bardziej enerooszczedna od klasyczego pieca konwekcyjnego.

piekarnik : Konstrukcja piekarnika gastronomicznego jest bardzo prosta,posiada o wiele mniej funkcji niż piece konwekcyjne i konwekcyjno-parowe.Standardem tego urządzenia jest system grzewczy składający sie z kompletu grzałek znajdujących sie przeważnie na dole i po bokach komory (podobnie jak w piecach wielofunkcyjnych)

podsumowanie :kazdy rodzaj pieca gastronomicznego czy to konwekcyjny,konwekcyjno-parowy,piekarnik wymagane jest przyłącze prądu jednofazowego 230, trójfazowego 400V (siła),odprowadzenie ścieku na wysokości podstawy pieca, przyłącze wody,okap odprowadzający opary.Gdy urzadzenie ulegnie awari , nie nalezy naprawiać sprzętu gastronomicznego samemu tylko zaopatrzyć się w usługę elektryczną u fachowca takiego jak ja (elektryk z 20 letnim stażem).pozdrawiam i zapraszam Lucjan Dobosz tel.783904049.

 

© elektryk nowy dwór mazowiecki,modlin tel.783904049
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci